во

Е Скопје мое, тешки опинци те газат – Пост вистина

„Е Скопје мое, тешки опинци те газат. Страшно е ова што се дешава, го исељачивме градов, нема више драж, нема више диско, нема ништо. На времето од четврток не се прибиравме, журка секој ден, кафичи, диско работеше, пичиња вртеа за гратиси, се шинуевме од ебење. Доаѓа лето станче у Охрид, работиме шанк, абе мамата ебавање. Ама тоа е, дојдоа сељачишта од провинција, ни го испоганија градот со нивните сељачки манири, све се усра.Денес ништо не остана од она старо Скопје што памтам, све е усрано, децава денес ко со мочка да се праени, нема живот. Oстана градов на нас да го чуваме…Е Скопје мое, тешки опинци те газат…“ – Далибор Дацко Валкински(лево), работел како менаџер во Ла Фабрик еднашка 2 месеци, крајно нерелвантен лик во својата врсничка група(40+ години), примач на 350 евра месечно од тетка му Весна во Дуифсбург, невработен секако, член на ВМРО ДПМНЕ од 2011та, жител на скопски Аеродром или Дебар Маало, чест посетувач на Моцарт Бет,човек за којшто позната песна„На мајку, татку, личну карту гледајте,Сви дошљачи сте, сви сељачи сте,ЗА КОЕ СКОПЈЕ ВИ НАВИЈАТЕ“ од Кумани е створена.

Извештај

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Што мислиш?

Напишано од Каљо Масниот

На одмор во Париз – Сосема неочекувано со Владо Јаневски

Лезбос